SZLAK ROWEROWY
KOD: POS-219n
DŁUGOŚĆ: 64,5 km
KOLOR: niebieski
Ostrów Wielkopolski – Wysocko Małe - Chynowa - Przygodziczki - Antonin - Ludwików - Dębnica - Huta - Odolanów - Garki - Sośnie – Moja Wola
Do Wysocka Małego w gminie Przygodzice szlak ten dociera od ul. Kamiennej w Ostrowie Wielkopolskim. Na skrzyżowaniu dróg w Wysocku kierujemy się w stronę stacji uzdatniania wody w Chynowej mijając bardzo ciekawe fragmenty łąk. Następnie udajemy się do Przygodziczek, skąd krzyżując się z drogą krajową nr 11 kierujemy się do Antonina. Początkowo przejeżdżając wzdłuż rezerwatu „Wydymacz” i parku przy pałacu Radziwiłłów jedziemy w kierunku Ludwikowa, a następnie Dębnicy. W tej miejscowości kończy się odcinek rowerowego szlaku niebieskiego na terenie gminy Przygodzice, a dalej zmierza on już do gminy Odolanów i Sośnie.
SZLAK ROWEROWY
DOOKOŁA POWIATU OSTROWSKIEGO
KOD: POS-102c
DŁUGOŚĆ: 201,3 km
KOLOR: czerwony
Bronów – Koryta – Ligota – Korytnica – Głogowa – Raszków – Pogrzybów – Walentynów –Janków Zaleśny – Cegły – PKP Daniszyn – Chruszczyny – Kurhany – Gliśnica – Kaczory – Odolanów – Raczyce – Uciechów – Bogdaj – Możdżanów – Moja Wola – Cieszyn – Pawłów – Kuźnica Kącka – Chojnik – Kałkowskie – Czarnylas – Ludwików – Antonin – Mikstat – Kotłów – Strzyżew – Namysłaki – Kania – Raduchów – Wielowieś – Masanów – Ołobok – Sławin – Psary – Śliwniki – Skalmierzyce – Boczków – Biskupice – Kotowiecko – Droszew – Gałązki – Gutów – Sobótka – Grudzielec – Bronów
Na terenie gminy Przygodzice szlak ten rozpoczyna się w Czarnymlesie, gdzie biegnie od strony wsi sołeckiej Kałkowskie. Przy szlaku, w Czarnymlesie możemy podziwiać min. kościół poewangelicki p.w. NMP Niepokalanie Poczętej z 1850 r. zbudowany z cegieł i kostek rudy darniowej, nietynkowany, 1-nawowy, od zachodu kwadratowa wieża z zegarami zakończona 4 szczytami, a następnie kolejny kościół ewangelicko-luterański z końca XIX w. murowany, nietynkowany, neogotycki,1-nawowy. Następnie udajemy się w kierunku Ludwikowa, a stamtąd dalej do Antonina, gdzie obok pomnikowych dębów można zobaczyć pałac myśliwski Radziwiłłów, neoromańską kaplicę grobową Radziwiłłów p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej, rezerwat przyrody „Wydymacz” i zwiedzić ośrodek rekreacyjno-sportowy „Lido”. Dalej przekraczając granice gminy Przygodzice szlak ten biegnie w kierunku Mikstatu.
Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek południowy TTR-S
Transwielkopolska Trasa Rowerowa (zielone znaki) - odcinek południowy zwany przez niektórych wielkopolskimi Himalajami wiedzie z Poznania przez Środę Wielkopolską, Miłosław, Żerków, Jarocin, Pleszew, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Antonin, Ostrzeszów po Siemianice leżące w powiecie kępińskim, najbardziej na południe wysunięty skrawek województwa wielkopolskiego (trasa liczy około 280 km). Autorem trasy jest Andrzej Kaleniewicz z Poznania.
W granicach gminy Przygodzice
Od ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim jedziemy prosto do Jankowa Przygodzkiego. Za kościołem skręcamy w kierunku Nadstawek. Pojawiają się zielone znaki Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej. Dojeżdżamy do miejscowości Trzcieliny. Po lewej stronie widać Trzcielin Wielki, największy staw w wielkopolskiej części parku krajobrazowego „Dolina Baryczy". Mijamy wieś Trzcieliny. Szlak rowerowy z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina odbija w lewo do punktu widokowego. Jedziemy jednak prosto szosą. Po dwóch kilometrach skręcamy w lewo, zgodnie ze znakami czerwonego szlaku pieszego i drogowskazem do Nadstawek. Trasa prowadzi teraz drogą gruntową. Po około 40 metrach zostawiamy czerwony szlak i skręcamy na leśną drogę w lewo. Wkrótce las się kończy. Przybywa piachu. Po prawej mijamy cmentarz, za którym pojawia się gładki asfalt. Wjeżdżamy do Dębnicy. Po lewej widać kościół a na wprost - budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedziemy ul. Ociepki, skręcamy w prawo w ul. Ostrowską, następnie 700 m dalej - w lewo w ul. Litewską, w kierunku Ludwikowa. Wjeżdżamy w las. Obok przystanku szlak skręca w lewo. Dojeżdżamy do osady Kocięba. W osadzie tej przejeżdżamy między kilkoma atrakcyjnymi stawami stawami i skręcamy w prawo. Trasa prowadzi teraz wzdłuż strumienia w kierunku żółtej tablicy informacyjnej. Wracamy na lokalny szlak rowerowy Ostrów Wielkopolski-Antonin. Przed nami rezerwat „Wydymacz". Jedziemy dalej, pomiędzy drzewami wyłania się charakterystyczna bryła pałacu myśliwskiego książąt Radziwiłłów w Antoninie. Przy tablicy z „ptasim budzikiem" szlak skręca w prawo. Jeśli ktoś ma czas i ochotę zwiedzić pałac, powinien odbić w lewo. Po wizycie w pałacu wracamy na TTR i jedziemy granicą parku krajobrazowego w kierunku Ostrzeszowa, mijając po lewej stronie staw Szperek i ośrodek wypoczynkowy „Lido".
|
Ambonka, punkt widokowy na trasie z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina. |
opracował: Robert Kaczmarek/ zdjęcia: Robert Kaczmarek, archiwum
Komentarze
Prześlij komentarz
Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:
1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!
2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!
3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!
4) Używanie wulgaryzmów zabronione!
5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.