Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbyło się seminarium zatytułowane "Drogi dla Natury: partnerstwo samorządów i organizacji społecznych na rzecz ochrony alej". Organizatorami spotkania byli: Gmina Przygodzice oraz Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia. Podczas prelekcji omówiono sposoby ochrony zadrzewień przydrożnych oraz istotę sadzenia alej. Fundacja EkoRozwoju posadziła już wcześniej 168 dębów na terenie Gminy Przygodzice - jedną z takich nowych alei można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Znajduje się ona na tzw. wysadzanej drodze z Przygodzic do Chynowy-Lipie. W tym newsie znajdziecie także odnośnik do informacji TV Proart z tego wydarzenia.
Relacja TV Proart z seminarium w Przygodzicach.
Waldemar Blaźniak (Nadleśnictwo Antonin) - pierwszy prelegent mówił o tym, że przydrożne aleje są częścią krajobrazu człowieka. Co ciekawe, udowodniono naukowo, że aleje naturalnie schładzają tempreaturę powietrza w ich otoczeniu.
|
Waldemar Blaźniak (Nadleśnictwo Antonin) ze swoją prelekcją. |
Przedstawiciel Nadleśnictwa z Antonina mówił także alejkach dębowych z punktu widzenia zamieszkujących go rzadkich gatunków owadów: kozioroga dębosza (Cerambyx cerdo) oraz pachnicy dębowej (Osmoderma eremita).
|
Kozioróg dębosz
fot: http://www.borodziej.pl/galeria/v/Fauna/Kozior__g+d__bosz.jpg.html |
|
Pachnica dębowa (Osmoderma eremita)
fot.: http://www.salamandra.sylaba.pl/magazyn/b17a09.html
|
Waldemar Blaźniak przytoczył też ciekawą zależność pomiędzy gminą Odolanów, gdzie lasów jest zdecydowanie mniej niż w gminach Przygodzice i Sośnie, a alejek zdecydowanie więcej. Uargumentował to "chęcią sadzenia alejek" ze względu na niedobór zalesienia.
Drugim prelegentem był dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec z wrocławskiej Fundacji EkoRozwoju. Podczas prelekcji mówił dlaczego tak ważnym elementem krajobrazu są właśnie aleje. Wymienił kilka podstawowych korzyści:
1. Klimatyczne:
Drzewa w procesie fotosyntezy zużywają tylko niewielką część energii pozyskanej z promieniowania słonecznego. Pozostałą energię (około 70-90%) wykorzystują podczas procesu transpiracji, tj. wyparowywania wody przez liście. Wynikiem tego procesu jest ochładzające działanie drzew - wyparowanie każdego grama wody pochłania ok. 580 kalorii ciepła. Duży klon srebrzysty może w gorące letnie popołudnie wyparować ponad 265 litrów wody w ciągu go dziny. Wykazano, iż wynikający z transpiracji efekt chłodzący takiego dużego drzewa można przyrównać do wydajności pięciu przeciętnej wielkości klimatyzatorów pracujących około 20 godzin na dobę'. Drzewa rosnące wzdłuż ulic i dróg ocieniają koronami nasłonecznione powierzchnie jezdni, chodników i ścian budynków, które bez tej osłony w letnie, słoneczne dni promieniowałyby haustami gorąca (rys. 1). Powszechnie znane jest także znaczenie transpiracji drzew dla obiegu wody w przyrodzie i stymulowania opadów.
|
Oto jak alejki wpływają na temperaturę powietrza. |
2. Oczyszczanie powietrza atmosferycznego:
Pojazdy, szczególnie ciężarówki i autobusy z silnikami dieslowskimi, są obecnie podstawowym źródłem zanieczyszczeń powietrza, takich jak gazy cieplarniane, tlenki wę gla, dwutlenki siarki i dwutlenki azotu oraz cząstki pyłów. Zanieczyszczenia te są przyczyną astmy, chronicznych chorób systemu oddechowego oraz chorób serca, wpływających na wzrost śmiertelności mieszkańców większych miast.
Drzewa absorbują z powietrza zanieczyszczenia ga zowe oraz przechwytują zanieczyszczenia pyłowe, m.in. metale ciężkie. Ważne zatem jest wprowadzanie drzew w otoczenie ulic i dróg, gdzie obecność drzew może obniżyć zanieczyszczenia powietrza nawet o 60% w stosunku do tras komunikacyjnych pozbawionych drzew', Ponadto, w procesie fotosyntezy drzewa pochłaniają dwutlenek wę gla i uwalniają tlen. Jedno duże zdrowe drzewo, lub dwa drzewa średniej wielkości, mogą zapewnić dostawy tlenu zaspokajające potrzeby jednej osoby.
Ilość usuwanych zanieczyszczeń z powietrza jest propor cjonalna do powierzchni liści, przy czym większe drzewa usuwają 60-70 razy więcej zanieczyszczeń, niż drzewa małe. W dużym mieście (Chicago), drzewa w ciągu tylko jednego sezonu wegetacyjnego usunęły z powietrza takie ilości zanieczyszczeń, których usunięcie przez urządzenia technicz ne kosztowałoby około 30 milionów złotych. W tym samym czasie drzewa wbudowały do swoich tkanek 940 tys. ton wę gla pobranego z powietrza atmosferycznego.
3. Korzyści hydrologiczne:
Szczególnie ważna jest rola drzew i innej roślinności dla gospodarki wodnej. Podczas deszczu, powierzchnia liści i gałęzi drzewa pochłania i gromadzi wodę, a ziemia znajdująca się pod drzewem, dzięki rosnącym i rozkłada jącym się korzeniom, ma zwiększoną chłonność dla wód opadowych. Wpływa to na odnawianie zasobów wód gruntowych i ogranicza powodzie. Stwierdzono, iż duże drzewo ma możliwość magazynowania wody w obrębie korony średnio w granicach 228 do 455 litrów', w zależ ności od jego wielkości, ażurowości korony oraz stopnia przepuszczalności podłoża wokół drzewa. Zatrzymywanie wody przez drzewa i jej pochłanianie przez przepuszczalną ziemię pod koronami ogranicza ilości spływu wody desz czowej nawet o 17%, co powoduje znaczne zmniejszanie kosztów instalacji systemu kanalizacji deszczowej.
Gwałtowne i intensywne spływy wód burzowych niszczą naturalne cykle hydrologiczne i uszkadzają systemy wodne, powodują erozję i zanieczyszczenia oraz szkody w środowisku. Skuteczną strategią ograniczania wpływu wód bu rzowych jest wprowadzanie roślinności, zwłaszcza drzew, na pobocza dróg oraz zastosowanie bio-inżynieryjnych struktur do "łapania" spływów, czyli umożliwienia infiltracji i ewapotranspiracji, powodujących powrót wody do naturalnych kanałów hydrologicznych. Gleba i rośliny są także miejscem wiązania węglowodorów, metali i innych sztormowych zanieczyszczeń, natomiast drzewa, zwłaszcza szybko rosnące i głęboko ukorzenione, stanowią naturalny filtr dla polepszenia jakości wód podziemnych, dzięki procesom oczyszczania wody z metali ciężkich i innych szkodliwych składników. Sadzenie drzew, wprowadzanie powierzchni pokrytej roślinnością, ograniczanie nieprzepuszczalnej na wierzchni oraz stosowanie bio-inżynieryjnych systemów infrastrukturalnych są najbardziej efektywnymi sposobami zagospodarowania wód burzowych i kosztują o 20% mniej, niż stosowanie rozwiązań konwencjonalnych.
W związku z wpływem drzew i innej roślinności, a także powierzchni przepuszczalnej na gospodarkę wodną, w wie lu krajach zamienia się szczelne nawierzchnie chodników lub parkingów na nawierzchnie chłonne, wprowadzając na te tereny zieleń, zwłaszcza drzewa. Odtwarza się również wy schnięte, zasypane lub wybetonowane cieki i zbiorniki wodne oraz obsadza się je drzewami, w celu ochrony zasobów wodnych oraz poprawy zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
4. Ograniczanie hałasu:
Drzewa i krzewy mogą redukować poziom hałasu i jego odczucie nawet o połowę. Wymaga to jednak barier z ro ślinności o szerokości 70 do 100 m, co jest trudne do rea lizacji. Pasy zieleni wzdłuż ulic lub dróg o szerokości 2 do 10 metrów obniżają hałas tylko o 1-2 dB. Jednakże, nawet tak wąskie bariery roślinne powodują wielokrotne rozpra szanie i pochłanianie części energii akustycznej, przez to łagodzą gwałtowność i tłumią "szorstkość" dźwięków, co zmniejsza dokuczliwość hałasu.
5. Korzyści społeczne i ekonomiczne:
Obok pozytywnego wpływu na zdrowie fizyczne miesz kańców, istotne korzyści uzyskiwane z obecności roślin ności, zwłaszcza drzew, dotyczą zaspakajania potrzeb psychicznych, a nawet duchowych ludności. Wiąże się to z odbiorem przez mieszkańców estetycznej wartości drzew i krajobrazu oraz ze stosunkiem społeczeństwa do natury.
Jak wykazały badania ankietowe, wielu mieszkańców miast wysoko oceniało znaczenie drzew ulicznych, których obecność zwiększała wartość sprzedażną posesji w stosun ku do działek w bezdrzewnym otoczeniu. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii i w USA, ludzie są gotowi płacić znacznie większe sumy za atrakcyjne "zielone" otoczenie widoczne z ich okien, niż za możliwość bezpośredniego przebywania na terenach zie leni, bardziej jednak oddalonych od ich domów.
Studia psychologicznego oddziaływania zieleni po twierdzają duży wpływ otaczających drzew na zdrowie i dobre samopoczucia mieszkańców - samo przebywanie w otoczeniu roślin działa uspokajająco. Stwierdzono rów nież, iż widok natury ma lecznicze znaczenie dla redukowa nia stresu i lęku w porównaniu z widokiem miejsc zabudo wanych, powodujących uczucie smutku.
Funkcjonowanie zarówno lokalnych ekosystemów, jak też całej planety zależy w decydującym stopniu od "pracy" drzew. Stąd w bitwie, aby ocalić naszą Ziemię, drzewa są na pierwszej linii frontu. Każe ochronione czy posadzone drzewo jest krokiem w kierunku wygrania tej bitwy. Dlate go chrońmy i sadźmy drzewa wszędzie tam, gdzie to moż liwe - dla nas i dla przyszłych pokoleń.
źrodło:
Publikacja "Jak zachować aleje", pod red. Piotra Tyszko-Chmielowca.
prof. dr Jacek Borowski, prof. dr Marek Kosmala, Natalia Kita, Wiesław Kras, dr Andrzej Oleksa, Ewa Piekarska, dr Edyta Rosłon-Szeryńska, dr hab. Halina Barbara Szczepanowska, dr inż. PiotrTyszko-Chmielowiec.
Podczas swojej prelekcji Piotr Tyszko-Chmielowiec podkreślił, że gmina Przygodzice wzbogaciła się o nową dębową aleję. Fundacja EkoRozwoju posadziła bowiem na tzw. wysadzanej drodze z Przygodzic do Chynowy-Lipie oraz w innych miejscach dokładnie 168 dębów. Postanowiliśmy udać się w miejsce, gdzie rosną świeżo posadzone dęby i niektóre z nich puszczają już liście.
Wyświetl większą mapę
Oto kilka fotek z tego miejsca.
|
Miejsce, gdzie Fundacja EkoRozwoju posadziła dębową alejkę. |
|
Młody dąb bez liści. |
|
Ten młody dąb już się przyjął. |
|
Dębowa alejka spokojnie pnie się do góry. |
|
Listki na dębie potwierdzają, że drzewo się przyjęło. |
|
Wilgoci dębom na pewno nie zabraknie. |
|
Lipowa alejka prowadząca do miejsca, gdzie posadzono dęby. |
|
Rząd młodych dębów. |
|
Młode dęby z pewnością nie będą zagrażać ruchowi na tej drodze. Są w odpowiedniej odległości od niej. |
|
Mocowanie dębu do kołka podpierającego. |
Oto szczegółowy program wczorajszego seminarium:
1. Otwarcie seminarium – Krzysztof Rasiak, Wójt Przygodzic
2. Aleje – dlaczego je cenimy? – Robert Kaczmarek, Rada Gminy Przygodzice; Wacław Urbankiewicz, Towarzystwo Miłośników Przygodzic
3. Aleje wielkopolskiej części Doliny Baryczy – Waldemar Blaźniak, Nadleśnictwo Antonin
4. Jak chronimy aleje: od „Sadzenia dębów w Dolinie Baryczy” do „Dróg dla Natury”– Piotr Tyszko-Chmielowiec, Fundacja EkoRozwoju
5. „Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy” w gminie Przygodzice – Robert Kaczmarek; Wacław Urbankiewicz
6. Kształtowanie zadrzewień na poziomie jednostki samorządowej - Krzysztof Górecki, Urząd Miejski w Twardogórze
7. Sadzenie drzew we współpracy z zarządcami dróg w programie Drogi dla Natury– Łukasz Kuźmicz, Fundacja EkoRozwoju.
8. Dyskusja
Organziatorami spotkania była Gmina Przygodzice oraz Fundacja EkoRozwoju.
Oto wnioski, jakie popłynęły z przygodzickiego spotkania dostępne na stronie www.aleje.org.pl a konkretnie pod ---->
TYM linkiem.
MATERIAŁY DO POBRANIA:
Na koniec mamy dla Was coś uspokajającego. Alejka w Antoninie :)
źródło informacji:
www.aleje.org.pl, własne.
autor tekstu i zdjęć: Tomasz Wojciechowski
bardzo ciekawa relacja!
OdpowiedzUsuńbardzo dobry pomysł!
Pomysł super. Też popieramy go w 100% procentach.
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy
www.gmianprzygodzice.info