Najnowszy post

Stawy Przygodzickie: Tradycja, dzierżawa i kryzys

Oddaję w Państwa ręce opracowanie, którego przygotowanie wynikało z potrzeby zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o kompleksie Stawów Przygodzickich – miejscu o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, ale też gospodarczym i społecznym. Przez lata stawy te były miejscem stabilnej hodowli ryb, ważnym punktem lokalnej tożsamości oraz kluczowym elementem ekosystemu Doliny Baryczy. W ostatnich latach stały się jednak również przedmiotem konfliktów, napięć i realnych zagrożeń związanych z brakiem ciągłości dzierżawy oraz niewystarczającym wsparciem instytucjonalnym.

Tej gęsi w gminie Przygodzice jeszcze nie widziano!

Nietypowy widok przyrodniczy w gminie Przygodzice. Dzisiaj,  w południe przy Stawach Przygodzickich podczas obserwacji prowadzonej przez Roberta Kaczmarka, udało mu się dojrzeć dorosłą gęsiówkę egipską, która żerowała na łące w grupie gęgaw, gęsi zbożowych oraz białoczelnych. To pierwsza obserwacja tego gatunku w gminie Przygodzice i na Stawach Przygodzickich! A oto namacalny dowód w postaci kilku fotografii. 
Gęsiówka egipska (Alopochen aegyptiaca)  to gatunek afrykański, który utworzył w Europie lokalne populacje z osobników zbiegłych z niewoli lub celowo introdukowanych. Ubarwienie wierzchu ciała tej gąski jest brunatne, a spodu płowe. Pokrywy skrzydłowe białe. Głowa i szyja brązowo kreskowane z brunatną plamą wokół oczu. Dziób czerwonawy z czarnymi skrajami.




Ptaka zaznaczono czerwonym boldem. Obserwacja i fot. Robert Kaczmarek

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie