Najnowszy post

Nielegalne składowisko odpadów przy Gliniance. "Codziennie przyjeżdżają i wyrzucają śmieci"

Od dłuższego czasu w okolicach przygodzickiej „Glinianki” narasta problem nielegalnego składowania gruzu oraz śmieci, co pokazują najnowsze zdjęcia nadesłane do nas przez Tomasza. Kupa zanieczyszczeń po remoncie domu jest coraz większa, a problem będzie narastać - głównie przez naszą mentalność.

Szukają gazu w Smardowie

Ciekawość ludzka nie zna granic i nie ma co się dziwić, bo nie dość, że ostatnio Smardów w naszej gminie został przecięty na pół przez obwodnicę Ostrowa Wielkopolskiego, to jeszcze teraz stanęła tam spora wieża. W nocy świeci, w dzień coś tam puka, stuka, generalnie hałasuje.  Teren wokół ogrodzony, stoją jakieś baraki. - Co tam się dzieje? - pytają także nas mieszkańcy Smardowa i spekulują, że mogą wydobywać tam ropę naftową. Wyjaśniamy: PGNiG szuka w Smardowie złóż gazu. 





Kto pamięta, jak Geofizyka Kraków chodziła po łąkach i szukała różnego rodzaju surowców w ziemi? Pamiętacie te sporych rozmiarów sprzęty, których wibracje powodowały trzęsienie ziemi? Bo ja pamiętam. Kontraktor szukał w naszej gminie różnego rodzaju złóż gazu czy ropy. Natrafił na spore złoża błękitnego paliwa. 



Na przełomie maja i czerwca w Smardowie powstał odwiert poszukiwawczy Smardów-1. PGNiG szuka pod powierzchnią ziemi gazu. Oto komunikat prasowy. 


"Odwiert poszukiwawczy Smardów-1, zlokalizowany w miejscowości Smardów w Gminie Przygodzice, wykonywany jest w ramach koncesji łącznej Ostrów Wielkopolski nr 48/96/Ł (przekształconej decyzją MŚ z koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie Ostrów Wielkopolski nr 48/96/p). Celem prowadzonych prac jest odkrycie złoża gazu ziemnego w utworach czerwonego spągowca, w strukturze podobnej, jak ostatnio odkryte złoże Miłosław.Planowana głębokość otworu to 1750 m. Prace wiertnicze, realizowane przez Exalo Driling S.A. (spółka z GK PGNiG), rozpoczęły się na przełomie maja i czerwca 2017 r. Wiercenie i testy potrwają łącznie ok dwóch miesięcy.


Po Smardowie krążą różne plotki: jak na przykład ta, że wydobywają tam ropę i już 2000 litrów wyciekło. Ciekawość ludzka jest z pewnością podsycana faktem, że na teren obiektu nie można wejść - głównie ze względów bezpieczeństwa. Na razie nie wiadomo jaki jest efekt poszukiwań. Być może wkrótce okaże się, że powstanie tam kolejny stały punkt, dzięki któremu będzie można pozyskiwać gaz z ziemi? W okolicy jest już jeden. 









Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie