Najnowszy post

Gmina Przygodzice przejęła od powiatu ostrowskiego tereny po PGR. Czy samorząd wykorzysta szansę?

Dziś na sesji powiatu ostrowskiego Gmina Przygodzice otrzymała od samorządu powiatowego blisko 3 hektary, które są warte ok. 3 mln złotych. To teren przy ZSP CKU Przygodzice. Co powstanie na miejscu po byłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym (PGR)? Czy samorząd wykorzysta tę szansę? Rozmawiam o tym z Piotrem Krzyszczakiem - członkiem zarządu rady powiatu ostrowskiego i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.  

Mury GOK skrywały pamiątkę z przeszłości

Remonty rządzą się swoimi prawami. Albo się przeciągają, albo podczas nich odkrywane są zapomniane świadectwa przeszłości. Tak było w przypadku remontu Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Podczas robót natrafiono na butelkę, a w niej znajdował się symboliczny akt erekcyjny. Pamiątka z przeszłości została znaleziona podczas prac przy stolarce okiennej. Podpisane na nim osoby wciąż można spotkać na ulicy, ale są też postaci ważne dla budynku GOK-u, których dziś już z nami nie ma. Przy okazji znaleziska mamy chwilę, aby ich wspomnieć. 




Akt erekcyjny znaleziono w butelce dosłownie w murze budynku. Szklany pojemnik znajdował się prawdopodobnie pomiędzy ściankami. Widnieje na nim napis: 

Tą sale domu ludowego wykonywali: Krupa Roman, Marian Niziołek, Henryk Noskowicz. Nadzorował Hieronim Graf. Całość popisana jest tytułem "Akt erekcyjny" i datą 03.01.1994. 

Było to zatem 3 lata przed oficjalnym otwarciem budynku Ośrodka Kultury i Sportu w Przygodzicach. 

Trochę czasu od tego momentu już minęło. Niektórych wymienionych osób nie ma już z nami. Zapewne panowie wykonali część prac, bo tak naprawdę budowniczych obiektu było sporo. Pomagało wielu mieszkańców Przygodzic i okolic. A tak wyglądał budynek GOK-u w dniu oddaniu go do użytku (zdjęcie poniżej). Uczniowie szkoły podstawowej w Przygodzicach pamiętają zapewne cegiełki, które zbierano na budowę GOK-u. Dobrze pamiętam, że ciągnęło się to wszystko latami. Potem był jęk zawodu, że na jedynej (wtedy) sali gimnastycznej przeznaczonej dla uczniów podstawówki nie można spokojnie pograć w siatkówkę. Wszystko przez konstrukcję podtrzymującą dach. 

Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach w dniu otwarcia. Archiwum GOK. 
Od końca 2017 roku trwa gruntowny remont obiektu, który zmieni go nie do poznania. Oto krótki rys historyczny dzięki uprzejmości Żanety Surdyk, która w 2017 roku napisała pracę magisterską na temat działalności GOK-u. 

Gminny Ośrodek Kultury mający swoją siedzibę w Przygodzicach jest instytucją kultury, która rozpoczęła swoja działalność 28 grudnia 1984 r. Obecną funkcjonującą siedzibę uroczyście otwarto 21 listopada 1997 roku. Inicjatywa budowy (pierwotnie „Domu Strażaka”) zrodziła się w październiku 1982 roku. Pierwsze prace ziemne związane z budową obiektu rozpoczęły się w 1989 roku. Budowa trwała 8 lat, kończąc się we wspomnianym 1997 roku . Po 9 latach, w roku 2006 oddano do użytku górną kondygnację budynku (poddasze). Siedziba GOK znajduje się w dużym, 2 piętrowym gmachu, który mieści się przy drodze krajowej nr 11 w Przygodzicach. W budynku tym ma swoją siedzibę również Biblioteka Publiczna Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodzicach.

A oto kilka nowszych zdjęć GOK-u. 





Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie