Najnowszy post

Gmina Przygodzice przejęła od powiatu ostrowskiego tereny po PGR. Czy samorząd wykorzysta szansę?

Dziś na sesji powiatu ostrowskiego Gmina Przygodzice otrzymała od samorządu powiatowego blisko 3 hektary, które są warte ok. 3 mln złotych. To teren przy ZSP CKU Przygodzice. Co powstanie na miejscu po byłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym (PGR)? Czy samorząd wykorzysta tę szansę? Rozmawiam o tym z Piotrem Krzyszczakiem - członkiem zarządu rady powiatu ostrowskiego i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.  

Strażacy ochotnicy znów przy grobie pańskim

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią strażacy ochotnicy wrócili do tradycji czuwania nad grobem pańskim. To jednej z najstarszych znanych wielkanocnych strażackich zwyczajów. Dwóch strażaków w kompletnym bezruchu, na zamianę, pilnuje symbolicznej instalacji w kościele NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach. 



Jak piszą strażacy na swoim profilu facebookowym: 


Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powróciliśmy do wieloletniej tradycji stania przy Grobie Pańskim w Naszej Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach.
Być może nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich, która nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj ten wywodzi się prosto ze średniowiecza i wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami z Palestyny do Polski w 1163 roku. Z początku honorowe warty prowadziło królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie. Przez setki lat tradycja nie wygasła, a w Polsce to właśnie Ochotnicze Straże Pożarne dbają o zwyczaj pełnienia honorowej warty już od Wielkiego Piątku po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej, aż do uroczystego nabożeństwa - Rezurekcji.





 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie